Vyhledávání Menu

Nitranský biskup Judák přivezl Zoborskou listinu


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP přivítal na pražském arcibiskupství nitranského biskupa Viliama Judáka. Společně se 1. října 2015 na Pražském hradě zúčastnili představení originálu Zoborské listiny z roku 1113, která popisuje práva a majetky benediktinského kláštera na Zoboru u Nitry.


48047


Zoborská listina z roku 1113 je jednou ze dvou nejstarších zachovaných listinných originálů z území Slovenska. Vznikla z pověření krále Kolomana v benediktinském klášteře na Zoboru u Nitry a týkala se majetkových záležitostí zoberského konventu a pro mnohé obce uvedené v listinách znamenají první písemnou zmínku. Od 1. října je vystavena v rámci výstavy Dědictví Karla Velikého na Pražském Hradě.

Putovní výstava „Dědictví Karla Velikého“ vznikla v rámci projektu Kolébky evropské kultury. Po belgickém Ename a italské Ravenně přichází v podobě přepracované pro českého návštěvníka do Prahy. Jejím hlavním úkolem je představit dobu raného středověku jako období, jehož interpretace jsou v Evropě dodnes významnými podněty v tvorbě lokálních i národních identit. Výstava chce návštěvníka vtáhnout nejen do hledání toho, co máme v Evropě společné či rozdílné a v čem nás může tato etapa dnes inspirovat, ale i přivést k zamyšlení, jak různě můžeme na historii pohlížet. Na Pražském hradě potrvá do 14. října 2015. Více na www.kulturanahrade.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 01. 10. 2015