Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Noc kostelů u nejsv. Salvátora

Salvátorská Noc kostelů 2011 bude velkou slavností domu Božího, především jeho jedinečného vnitřního prostoru a obsahů, které se v něm slaví. A jak to bývá při každé slavnosti, chce akademická farnost tento prostor návštěvníkům ukázat v trochu jiném světle, než jak ho můžeme normálně zažívat. Hudba rozezní postupně různé části kostela, srdce kostela v podobě tří tisíců svíček se rozhoří ve starém presbytáři, světelná studánka ve středu kostela se stane hlavním tanečním parketem. Jasná pohyblivá světla zmapují hloubky stínů, hudba chvílemi obrátí prostor vzhůru nohama. Současné umění tak dovolí nově prožít duchovní atmosféru starobylého chrámu.

Umělecká díla, ať už jde o hudbu, nebo výtvarné umění, dokážou rozeznít staré prostory a ukázat jejich krásu a jednotlivé aspekty ve zcela novém světle a nových souvislostech. Nejinak tomu bude i při této světelné slavnosti. O koncepci večera, který začíná ve 20.00 a potrvá až do 24.00 hodin se tentokráte postarali Paula Jirsová Fassati, Robert Hugo a Norbert Schmidt.

Letos se Noc kostelů uskuteční nejen v celé České republice, ale také v Rakousku a na Slovensku. Zájem návštěvníků loňského ročníku, kdy bylo zaznamenáno více než čtvrt milionu návštěvnických vstupů, předčil očekávání. V pražské arcidiecézi otevřené kostely navštívilo během noci přes 50 tisíc lidí. Celkem ve 199 městech a obcích České republiky se otevřelo 418 kostelů. Letos je v této chvíli do Noci kostelů v celé České republice zapojeno více než 870 chrámů, z toho přes 150 v pražské arcidiecézi. (http://salvator.farnost.cz, www.ctu-uk.cz)

13. 05. 2011