Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Nová známka s motivem kamen Arcibiskupského paláce

Na známce o hodnotě je 17 Kč, jejíž výtvarný návrh předložil Michal Vitanovský a podle návrhu rytinu zhotovil Bohumil Šneider, jsou zachycena bíle glazovaná rokoková kamna  ze 60. let 18. stol. s plastikami a reliéfní výzdobou se zlacenými detaily. Po straně je opět zvýrazněn detail z bohaté výzdoby kamen. Náklad známky je 3000 tiskových listů.

Barokní kachlová kamna ve slohově vyhraněné podobě se u nás ve větší míře objevují až počátkem 18. stol. Zpočátku byla preferována hlavně jejich funkčnost, reprezentativní vzhled až později. Oproti dřívějším kachlům gotiky a renesance přibylo na velikosti a profilaci keramických dílů skládajících mohutné kubusy kamen. Přechod od barokních k rokokovým kamnům je obtížné sledovat, podobně jako rozdíl mezi oběma slohy, jejichž dekorace a tvary se v mnoha případech prolínají. Výrazným dekorativním detailem barokních kamen je voluta v mnoha podobách. Rokoková kamna charakterizuje zejména nesouměrnost, zdrobnění a hravost dekoru.

Přestavbu paláce ve slohu rokokovém dal provést arcibiskup Antonín Petr hrabě Příchovský z Příchovic (1764–1793). Stavbu provedl architekt J. Wirch. Změnil výškové i šířkové poměry stavby tím, že přidal boční risality o jedné okenní stěně po každé straně, čímž zároveň překlenul uličku do Šternberského paláce (pozdější Ernestinum, nyní Národní galerie). Provedl zároveň změny v interiéru, kde vyzdobil reprezentační místnosti v rokokovém stylu. (ap, zdroj: Česká pošta)

15. 10. 2008