Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Novoroční ekumenická slavnost

Do nového roku 2008 vstoupí křesťané různých vyznání, jako již obvykle, společným ekumenickým setkáním, při němž budou jednotně prosit o požehnání a Boží ochranu v nadcházejícím roce. Stalo se zvykem, že ekumenická novoroční setkání jsou vždy věnována odkazu některé z osobností duchovního světa. Zatímco v loňském roce byla společná bohoslužba vedena odkazem Abbé Pierra, „kněze bezdomovců“ a jednoho z nejpopulárnějších osobností ve Francii, letos ekumenická slavnost, kterou bude v přímém přenosu přenášet Česká televize, bude věnována odkazu sv. Gorazda II., který byl popraven nacisty za ukrývání parašutistů právě v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.

Novoroční bohoslužbu společně pořádají Ekumenická rada církví, Česká biskupská konference a Česká televize. Protože k pravoslavným chrámům nepatří hudební nástroje, zazní písně v podání místního sboru, ale také zpěv Scholy Gregoriany Pragensis.

Ekumenismus pochopil druhý vatikánský koncil jako odpověď na výzvu, „aby všichni byli jedno“ (J 17, 21). Nikoli jako snahu setřít rozdíly a specifika jednotlivých cest k Bohu, ale jako společný dialog, odstraňování zbytečných nedorozumění a vzájemnou pomoc při práci na bohulibém díle. Benedikt XVI. od začátku svého pontifikátu v tomto úsilí o jednotu všech křesťanů dále pokračuje. Ti, co se setkávají při ekumenické bohoslužbě, vyjadřují společný zájem o budoucnost v duchu křesťanských hodnot nejen naší země, ale i Evropy a celého světa. Budoucnost otevírající se v důvěře v Boží přítomnost je tím, co je všem křesťanům společné. Hledat konkrétní vzory této vzájemnosti je úkolem ekumenismu.

Sv. Gorazd II., vlastním jménem Matěj Pavlík, (26. května 1879 Hrubá Vrbka – 4. září 1942 Praha) byl nejprve katolický kněz a později biskup pravoslavné církve Československu a propagátor návratu k cyrilometodějské tradici. Za podíl na ukrývání parašutistů, kteří provedli atentát na R. Heydricha, byl zajat, mučen a popraven nacisty. Jako mučedník byl vladyka Gorazd svatořečen 4.–6. září 1987 v Olomouci.

Ekumenickou slavnost bude vysílat ČT 2 v 18:00 hned po novoroční promluvě kardinála Miloslava Vlka, která začíná v 17:50. (ap)
30. 12. 2008