Vyhledávání Menu

Óda ukrajinského básníka na Čechy

Sbírkou oslavných veršů na český národ, jeho vládu, lékaře a Charitu děkuje ukrajinský básník Stanislav Chernilevskyi za péči, kterou Česká republika poskytla v rámci programu Medavac zraněným z kyjevského Majdanu. Oslavné verše zazněly 6. června 2014 při setkání s novináři na ruzyňském letišti.

Ukrajinský básník, režisér a profesor Kyjevské divadelní národní univerzity Stanislav Chernilevskyi (1950) zde před skupinou novinářů recitoval ze svých básní, které sepsal během svého léčení v českých nemocnicích a následné rehabilitace. Jazykem poezie tak děkoval za pomoc, kterou zraněným z ukrajinského Majdanu, včetně jeho samotného, poskytla Česká republika.

„Díky pomoci z České republiky jsme se z očistce dostali přímo do ráje,“ uvedl básník, který chce své verše v blízké době vydat knižně pod názvem „Český sešit“. Jimi chce vzdát hold českému národu a zasadit události na kyjevském Majdanu do širších kulturních a duchovních souvislostí.

Profesor Chernilevskyi byl zraněn v noci z 18. na 19. února na Majdanu. Na náměstí přišel za svými studenty, kteří se zapojili do pouličních protestů. Chtěl jim pomoci a varovat je před nebezpečím. Utrpěl pět střelných zranění, která si vyžádala tříměsíční léčbu.

Program MEDEVAC Ukrajina si při odletu profesora Chernilevskyiho připomněl tři měsíce od svého trvání. Na konci února a v začátku března přiletělo do Česka 39 zraněných Ukrajinců. Dnes jich v léčení zůstává 5. Program MEDEVAC organizuje Ministerstvo vnitra a výrazně se na něm podílí Arcidiecézní charita Praha, která pacientům poskytuje sociální asistenci. „Byl to nejnáročnější a emočně nejsilnější projekt ze všech dosavadních MEDEVACů,“ uvedla jeho koordinátorka za Arcidiecézní charitu Praha Světlana Porche. (Jarmila Lomozová)

Aleš Pištora 12. 06. 2014