Vyhledávání Menu

Odkaz Charlese Foucaulda

11. května jste zváni na pravidelnou přednášku Akademie nejen pro seniory, výjimečně od 10.15 (do 12.00) na KTF, Thákurova 3, Praha 6 – Dejvice, posluchárna P8 (vchod do stejné budovy jako obvykle, ale z opačné strany, než je ulice Kolejní). Odkaz Charlese Foucaulda nám představí sestra Kathy (Catherina McKee) z Kanady, členka řádu Malých sester Ježíšových.

Charles Foucauld (1858–1916)

Po obrácení vstoupil k trapistům, později se usadil jako poustevník v Nazaretě, ale nakonec odešel na Saharu, aby žil „spiritualitu Nazareta“ uprostřed kmene Tuaregů v Alžírsku. Stále toužil založit komunitu, ale nikdy nezískal jediného učedníka.  Jeho spiritualita záhy oslovovala mnohé křesťany, ale až léta po jeho smrti vznikly fraternity Malých bratří a Malých sester Ježíšových. Roku 2005 jej papež Benedikt XVI. zapsal mezi blahoslavené.


„Já sám si neumím představit lásku bez naléhavé potřeby shody, podobnosti, a hlavně bez sdílení všech bolestí, těžkostí, tvrdosti života... Být bohatý, mít se dobře, žít v poklidu ze svého majetku, když ty jsi byl chudý, nuzný a těžkou prací sis namáhavě vydělával na živobytí – to bych já, Bože, nedovedl. Nedovedl bych takto milovat. Služebník nemá být větší než jeho pán.“
(ukázka z knihy Malé sestry Annie Ježíšovy - Karel Foucauld Duchovní životopis)

 

03. 05. 2016