Vyhledávání Menu

One man show o Františkovi Bláznovi

V barokním refektáři kláštera dominikánů u sv. Jiljí v Praze (Jilská 7a) se bude v úterý 10. března 2015 od 18.00 hodin konat divadelní představení o svatém showmanovi, který chtěl být nejskromnější a nejnepatrnější – a šly za ním davy, představení o životě a smrti sv. Františka z Assisi. V kostele Nejsvětějšího Salvátora se toto představení koná již 8. března od 15.15 hodin.

Projekt inspirovaný narativním divadlem Daria Fo popisuje sám autor Jan Horák: „Když František kázal, tak při tom tančil a zpíval, proto je i vyprávění o Františkovi roztančené a rozezpívané. Byl to svým způsobem extremista; když plnil svoje poslání, tak nešetřil tělo, a tak se taky snažím moc nešetřit a zkoumat hranice svých sil. Vyprávění legend bylo u samého počátku evropského divadla, tak se inspiruji u jarmarečních vypravěčů a u začátků commedie dell arte a hledám vyjádření, které je zábavné pro dnešního diváka. Mám totiž pocit, že vyprávění příběhů mezi lidmi ubývá, a tak chci vyprávět.“

Jan Horák (*1982), herec, absolvent DAMU, žák Jaroslavy Adamové, Věry Galatíkové a Ladislava Mrkvičky. 2007 – 2013 členem souboru Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Nyní na volné noze. Hraje na saxofon, klarinet, kytaru, učí se na akordeon. Příležitostně spolupracuje jako lektor herectví a jevištního pohybu (umělecká skupina OLDstars, DDM Praha 3 – Ulita apod.) Angažuje se v nezávislých projektech. Nyní žije v bývalém augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem, o který se stará. Více na www.dominikanska8.cz. (www.dominikanska8.cz)

Aleš Pištora 05. 03. 2015