Vyhledávání Menu

Oratorium Svatý Václav


K oslavám sv. Václava přispěje světovou premiérou celovečerní kompozice Martina Kumžáka „Oratorium Svatý Václav“ také Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Koncerty se ve Smetanově síni Obecního domu pod záštitou pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP konají 23. a 24. září 2015 vždy od 19.30 hodin.


47554


Na pódiu Smetanovy síně se v rozsáhlém opusu potkají Vladimír Javorský, Michaela Šrůmová, DASHA, Jiří Brückler a kromě Pražských symfoniků také Collegium Marianum a sbor Martinů Voices. Všichni interpreti se setkávají v osobitém Kumžákově stylu, který samozřejmě nepopírá jazzové a popové zázemí, ovšem je zde cítit také inspirace moderní vážnou hudbou, zejména Igorem Stravinským a Dmitrijem Šostakovičem. Přítomny jsou názvuky barokní či chorální, ovšem zapuštěny do soudobé harmonie.

Martin Kumžák, známý z televizní soutěže StarDance, který má za sebou studium na Berklee College of Music, aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story a Hair či pro Národní divadlo složil hudbu mimo jiné pro dvě hry režírované Janem Kačerem, se věnoval kompozici rozsáhlého oratoria více jak rok. Samotnému skládání pak předcházelo ještě hluboké studium monografií o svatém Václavu i středověkých pramenů, např. Kristiánovy a Gumpoldovy legendy, nebo Widukindovy kroniky.

Vzniklo prožité a monumentální dílo, které v sobě spojuje několik světů. Po literární, libretistické stránce, se v oratoriu setkávají citáty ze zmíněných středověkých textů s původními verši samotného skladatele, ale také s úryvky rekviem, neboť celá stavba oratoria je vystavěna na půdorysu mše za zemřelé. Setkání různých hudebních světů symbolizují už jeho protagonisté; barokní soubor Collegium Marianum, Martinů Voices, věnující se především moderní hudbě, orchestr FOK, vyrůstající z hudby romantické, herec/vypravěč Vladimír Javorský či Dagmar Sobková, přicházející zejména z popové oblasti. Více na www.fok.cz. (Anna Černá)

Aleš Pištora 18. 09. 2015