Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Oslava třetího výročí pontifikátu Benedikta XVI.

Jako každý rok je výročí uvedení papeže do úřadu příležitostí k tomu, aby doyen diplomatického sboru, kterým je vyslanec Vatikánu v České republice, apoštolský nuncius Diego Causero, pozval všechny velvyslance a ostatní diplomaty na společné setkání.

Eucharistické slavnosti v přeplněné katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která recepci předcházela, se proto účastnili mnozí zástupci cizích zemí u nás, ale také čeští politici a představitelé veřejného života. Mezi jinými do katedrály zavítali také ministr zemědělství Petr Gandalovič, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, náměstek ministra kultury Jaromír Talíř a mnoho senátorů a poslanců a dalších významných osobností.

Za účasti asi 15 biskupů a stovky kněží měl kázání plzeňský biskup František Radkovský. Ten ve své řeči zdůraznil, že papež, přestože s ním mnozí ve světě nemusí souhlasit, je všeobecně uznáván jako duchovní a morální autorita. Biskup Radkovský nabídl krátký pohled na tři roky působení současného Svatého otce Benedikta XVI. Vyzdvihl především jeho snahu o sjednocování všech lidí dobré vůle. Mluvil tedy nejen o krocích vedoucích k větší jednotě katolíků a křesťanů, ale také o papežově účasti na mezináboženském dialogu s islámem.

Na závěr slavnosti promluvil apoštolský nuncius Mons. Diego Causero, který upozornil na důležitý fakt, že Benedikt XVI. se oproti očekávání rozhodl, že bude apoštolem a nikoli učencem. Mluví-li současný papež o racionalitě a nutnosti přísného spekulativního pohledu, potom pouze proto, aby ukázal, že pravá racionalita není nikdy ve sporu s vírou.

Kardinál Joseph Ratzinger byl zvolen nástupcem Jana Pavla II. 19. dubna 2005 a svého úřadu se ujal 24. dubna. Svatý otec Benedikt XVI., který minulý týden oslavil své 81. narozeniny, je v pořadí již 265. nejvyšším představitelem římskokatolické církve. (ap)

Homilie biskupa Radkovského (dokument MS Word)Homilie biskupa Radkovského

Závěrečná řeč apoštolského nuncia Mons. Diega Causera (dokument MS Word)Závěrečná řeč apoštolského nuncia Mons. Diega Causera

25. 04. 2008