Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Oslavy jubilea Franze Liszta v Praze

Na programu jsou J. S. Bach: Preludium und Fuge c Moll (BWV 546), "Erbarme dich" Arie aus der Mattheus Passion, Bach - Liszt: "Ich hatte viel Bekümmernis", Liszt: Ave maris stella, Chopin - Liszt: Prelude Op 28. Nr. 4, 9, Dvořák: Dvě biblické písně, Liszt: Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen. Kromě varhan zazní také zpěv Kataliny Bodonyi. Vstup je volný.

Od narození Franze Liszta, který se stal jednou z největších osobností dějin světové kultury, uplyne letos 22. října 200 let. Oslavovaný virtuos je dodnes pokládán za největšího pianistu všech dob. Neméně významný je i jako skladatel. Svojí teorií tak zvané programní hudby obohatil tvorbu zcela zásadním způsobem. Díky němu vzniká v dějinách hudby nový směr, tak zvaný novoromantismus, jehož je Liszt spolu s Wagnerem, Berliozem a Smetanou největším představitelem. Ve svých výbojích neustává a na sklonku života předpovídá hudební impresionismus, píše i atonální díla, tedy dva vůdčí směry začátku XX. století.

Od svého dětství chtěl být Franz Liszt knězem. Nejblíže byl k uskutečnění svého předsevzetí v době pobytu v Římě 1860-1865. Získal nižší svěcení, vstoupil do františkánského řádu. Žil v klášterech Santa Franceska a Madona del Rosario. Velmi intenzivně se věnoval tvorbě duchovní hudby. Napsal celkem 66 skladeb, z nichž jsou nejvýznamnější oratoria Sv. Alžběta a Kristus. Oratorium Kristus vznikalo v letech 1856-1866. Světová premiéra byla v roce 1873 ve Výmaru. Je napsáno na texty z Vulgáty a liturgické texty.

V den skladatelova narození 22. října zazní oratorium Kristus na výzvu představitelů Maďarska v celé řadě zemí. Praha se stane jedním z významných kulturních center, které budou na tomto celosvětovém projektu participovat. Původně rozměrné dílo je zkráceno a upraveno skladatelem Zdeňkem Pololáníkem a světová premiéra této verze zazní v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha právě 22. října od 19.30 hodin. (Jaroslav Eliáš, Aleš Pištora)

06. 10. 2011