Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Oslavy sv. Václava ve svatovítské katedrále a ve světě

Již tradičně se k oslavám našeho národního patrona a ochránce české země sv. Václava, které budou probíhat u nás doma, připojuje oslava u oltáře sv. Václava v bazilice sv. Petra v Římě. Spolu s kardinálem Miloslavem Vlkem bude mši svatou letos celebrovat také kardinál Giovanni Coppa. „Je to jedinečná skutečnost, že tak malý národ, jako je náš, má v tomto velechrámu univerzální katolické církve, v jejím centru, oltář svého národního patrona, obklopeného svými věrozvěsty sv. Cyrilem a Metodějem,“ říká o inspiraci ke vzniku nové tradice emeritní arcibiskup pražský kardinál Vlk. Více na www.mzv.cz/vatican.

Čeští krajané ve Vídni oslaví svátek sv. Václava v neděli 30. září. Mše národů proběhne od 10.15 hodin ve vídeňské katedrále sv. Štěpána. Hlavním celebrantem bude vídeňský světící biskup Dr. Franz Scharl. Spolu s ním se u oltáře sejdou duchovní správci cizojazyčných farností ve Vídni. Následuje občerstvení v prostranství Arcibiskupského paláce a vystoupení skupiny salesiánské mládeže. Více na www.rozhledy.at.

Svatováclavskou pouť organizuje například i duchovní služba v Německu. Dne 30. září 2012 bude v květinami zdobeném mnichovském kostele St. Stephan v 9.45 hodin sloužena mše svatá (krajané přijdou v krojích), která zahájí posvícení. Na konci mše svaté se zpívá chorál "Svatý Václave", kterou tamní kněz P. Bohuslav Švehla doprovází na trubku. Poté následuje pohoštění v sále Velehrad s jihočeskými koláčky, které připravují místní hospodyně. V sále zní i zpěv lidových písní za doprovodu kytary. Více na www.misie-nemecko.com.

Češi si svatého Václava připomenou i za oceánem. Mj. v americkém Clevelandu ve státě Ohio budou slavit svátek sv. Václava v sobotu 29. září 2012, a to ve farnosti sv. Jana Nepomuckého. Mši svatou, kterou navštíví i zástupci českého a slovenského kléru, bude celebrovat pomocný biskup Roger Gries OSB v 16 hodin. Po mši svaté je naplánován banket s tradičním českým pokrmem: vepřovým, knedlíkem a zelím. K tanci pak zahraje česká kapela Hronek. (http://tisk.cirkev.cz, Aleš Pištora)

25. 09. 2012