Vyhledávání Menu

Papež František v malostranském chrámu sv. Mikuláše

Od úterý 3. března 2015 bude v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně k vidění výstava fotografií zachycujících loňskou návštěvu papeže Františka ve Svaté zemi. Soubor 30 snímků vynikajících izraelských fotografů si lidé budou moci prohlédnout do 10. května.

Výstava pořádaná izraelským velvyslanectvím a pražským arcibiskupstvím zachycuje jednotlivé okamžiky loňské krátké, ale velmi intenzivní cesty papeže Františka do míst, kde se narodil, žil a byl ukřižován Ježíš Kristus. Cílem této jeho druhé zahraniční cesty byla připomínka setkání mezi papežem Pavlem VI. a konstantinopolským patriarchou Athenagorasem I., které se v Jeruzalémě odehrálo před 50 lety.

Kromě připomínky nastolení nových vztahů mezi katolickou a pravoslavnou církví, se však papežova blízkovýchodní cesta nesla také ve znamení mezináboženského a ekumenického dialogu a velký význam měla rovněž jeho mírová iniciativa ohledně vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Ta vyvrcholila na náměstí Jesliček v Betlémě, kdy František po mši svaté pozval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a izraelského prezidenta Šimona Perése, aby se spolu s ním ve Vatikánu setkali při modlitbě za dar pokoje.

Program papeže Františka byl podobný tomu, který absolvoval jeho předchůdce Benedikt XVI. Také on přijal pozvání jordánského krále Abdulláha II. a celebroval mši svatou na stadiónu v Ammánu. V Betlémě se setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a po mši svaté na místě Ježíšova narození navštívil děti v místním utečeneckém táboře. V Tel Avivu byl František přivítán izraelskou vládou v čele s premiérem Benjaminem Netanjahu a prezidentem Šimonem Peresem. Odtud se přesunul do Jeruzaléma, kde v bazilice Božího hrobu spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a zástupci dalších křesťanských církví sloužil první ekumenickou bohoslužbu na místě, kde byl pochován Ježíš Kristus. Nakonec se papež František sešel také s jeruzalémským velkým muftim, navštívil památník holocaustu Jad Vašem a pomodlil se u Zdi nářků. Návštěvu zakončil mší svatou na místě Kristovy Poslední večeře, která podle jeho slov symbolizuje „sdílení, bratrství, harmonii a mír“. Otvírací doba výstavy na www.stnicholas.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 27. 02. 2015