Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Papež na Arcibiskupství pražském

V pondělí 28. září 2009 dorazil krátce po 13. hodině do Arcibiskupského paláce papež se svým doprovodem, aby zasedl ke stolu spolu s českými a moravskými biskupy. Ještě před slavnostním obědem navštívil kapli sv. Jana Křtitele, aby se poklonil Kristu přítomném v eucharistii. Poté se zcela spontánně rozhodl vystoupit na balkón a pozdravit Pražany shromážděné v tu chvíli na Hradčanském náměstí.

Od 13:15 následoval oběd v reprezentačních prostorách Arcibiskupského paláce. Menu bylo typicky české. K obědu se podávala pečená kachna se zelím a s knedlíkem a papež měl také možnost ochutnat české pivo. Podle kardinála Vlka papež při této příležitosti vyjádřil zvláštní spokojenost s celou návštěvou. Kardinál Vlk ve svém posledním článku na svých stránkách říká: „Při závěrečném obědě se všemi českými biskupy v den slavnosti sv. Václava v reprezentačních místnostech pražského arcibiskupství papež s úsměvem a uspokojením označil tuto návštěvu za ´mimořádnou´. Myslel především její průběh, tak jak ho sám zažíval.“ Svatý otec také prostřednictvím biskupů poděkoval všem, kdo se podíleli na přípravách návštěvy, ale i těm, kdo svou nadšenou účastí přispěli k výborné atmosféře všech setkání.

V závěru společného oběda Svatý otec také přijal dar od biskupů. Biskupové Čech, Moravy a Slezska nechali vyrobit jako dar pro Svatého otce unikátní růženec. Růženec byl vyroben z ryzího zlata a českých granátů. Růžencový kříž je volnou variací na křížky z moravských nálezů z doby cyrilometodějské a je na něm dvojí glagolský nápis. Na přední straně je verš z prologu Janova evangelia A Slovo tělem učiněno jest, na straně druhé Kristus vstal z mrtvých.

Ještě předtím, než Svatý otce odjel na nunciaturu, aby se připravil na svůj návrat do Říma, podepsal se do knihy hostů pražského arcibiskupství a do jednoho exempláře českého překladu jeho poslední encykliky „Caritas in veritate“. (ap)

29. 09. 2009