Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Papeže na pražském letišti přivítají krojované páry

„Některé z krojů mají i 80 až 100 let. Dnes už jsou totiž téměř nedostupné látky, ze kterých by se mohli ušít,“ upřesňuje Mgr. Josef Nejedl, ředitel Muzea Chodska, který krojované páry zajistil. Podle jeho slov budou dívčí kroje především ze začátku 19. století, stejně jako například kožené kalhoty mužského kroje. „Plzeňský dívčí kroj jsme zvolili proto, že má typickou krásnou velkou bílou mašli, která se dnes už běžně nepoužívá,“ vysvětluje volbu Nejedl.

Z libereckého kraje na letišti předvedou typický podještědský kroj čtyři členové folklórního souboru Jizera (dva dospělí a dvě děti). „Vzorem pro ušití těchto krojů byl kroj, který se v podještědí nosil ještě koncem 19. století,“ podotkl vedoucí folklórního souboru Dalibor Tuž.

V krojích na jednotlivá velká setkání s papežem Benediktem XVI. v Brně a ve Staré Boleslavi přijedou také skupiny poutníků z řady regionů. Například na slavnostní událost do Brna se v krojích chystají farníci Dolních Bojanovic. Krojované páry se s Benediktem XVI. na Ruzyňském letišti také rozloučí při odletu v pondělí 28. září.

Převzato z www.navstevapapeze.cz.

25. 09. 2009