Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Papežská návštěva očima biskupa Malého

Na otázku novinářů, co bylo hlavním vzkazem Svatého otce, řekl, že Benedikt XVI. odjížděl velmi spokojen s přijetím a s hlubokým zážitkem z duchovních míst České republiky. "Podle mého názoru přinesl především zklidnění do rozpolcené společnosti. Přijel člověk, který je přesvědčivý, stojí za tím, co říká, a nemění názor podle toho, jak se mu to hodí, člověk, který nehledá popularitu, ale pravdu."

Dále biskup Malý upozornil, že papež několikrát zmínil prezidentskou vlajku s heslem Pravda vítězí (původně Pravda Páně vítězí) a připomněl v té souvislosti, že lidé by měli hledat pravdu a společné dobro; hledat pravdu znamená hledat smysl života. O pravdě řekl, že tou je pro křesťany Bůh–Kristus, který je osoba, ne nějaká idea nebo hodnota, ale osoba, která ztělesňuje smysl a hodnotu života ústícího v naději. Ocenil, že v době, kdy prožíváme krizi, a to i krizi mezilidských vztahů, hovoří papež o naději.

Dále biskup Malý řekl: "Ve svých projevech nám Svatý otec připomenul, že Evropa je náš domov, máme se v ní tak cítit a připomínat jí její křesťanské kořeny." Zmínil papežův projev pro akademiky, ve kterém zdůraznil, že studium na univerzitě má kromě vzdělání připravit mladým výhled do budoucna a předat jim i morální hodnoty. Univerzity mají pomoci mladým rozlišovat, co je dobré a co špatné.

Biskup Malý uzavřel brífink slovy: "Kdybych měl shrnout v pojmech papežovo poselství, které zajisté bude ještě analyzováno, jsou to: naděje, vnitřní klid, krása, pravda a způsoby, jak ji prezentovat. Zdůrazňoval, že ten, kdo chce být člověkem, musí mít smysl pro krásu."

Převzato z www.navstevapapeze.cz.

28. 09. 2009