Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pašijové hry na Zbraslavi

„Vybrali jsme lidovou verzi Pašijí, verzi, která se k lidu obrací a s lidem počítá. Její jistou naivitu, průzračnost a symboliku považujeme v dnešní sekulární a pragmaticky zaměřené společnosti za možnost nespekulativně přitakat evangeliu,“ říkají členové ochotnického spolku divadla Jana Kašky. Tento spolek tvoří zbraslavští farníci, mezi nimiž je také několik profesionálních herců. Všichni společně chtějí návštěvníkům zprostředkovat utrpení, ukřižování a vzkříšení Ježíše Nazaretského. Vstup (do vymezeného prostoru) je volný.

Zbraslavský konvent cisterciánských bratří byl založen jako jeden z prvních a největších klášterů v Čechách. Lze tedy předpokládat, že i zde se činily pokusy o předvedení Ježíšova příběhu názornou demonstrací. Volba tohoto zámecké zahrady pro inscenování „příběhu všech příběhů“ tedy podle organizátorů vyplývá z logiky věci. Realizovat ji bylo možné díky pochopení současných majitelů zbraslavského konventu, zámku a přilehlého parku, paní Evě Currie a paní Bartoňové z Dobenína.

Sotva je na světě příběh, který byl uchopen v tolika nejrůznějších inscenačních zpracováních, jako právě příběh Ježíšových pašijí. Hledali bychom marně od 4. století až třeba po naši dobu s kultovním muzikálem „Jesus Christ Superstar“. Už od středověku se Ježíšův palestinský příběh z evangelií nejen předčítal, ale také předváděl a demonstroval – jinými slovy hrál. Velikonoce slaví křesťané všech vyznání, aby si připomínali a zpřítomňovali evangelijní příběh Ježíše Krista s jeho ukřižováním a zmrtvýchvstáním. (http://farnostzbraslav.webnode.cz)

Osoby a obsazení.pdf (dokument Adobe PDF)Osoby a obsazení.pdf

12. 04. 2011