Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Paže tužme! Vlasti služme!

Česká obec sokolská slaví v letošním roce jubilejní 150. výročí od svého založení. Nejdůležitější z akcí, které se budou při této příležitosti konat, je XV. všesokolský slet (1. – 6. července). V neděli 1. července bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP sloužit pro účastníky sletu mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Slavnostní březnové zahájení celých oslav se koná v aule pražského Karolina. Kromě pražského arcibiskupa kardinála Duky se ho zúčastní také předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, rektor Univerzity Karlovi Václav Hampl, armádní generál Tomáš Sedláček, členové Českého olympijského výboru, hejtmani, poslanci a přední členové Sokola. Záštitu nad oslavami převzal prezident republiky Václav Klaus.

Počátky sokolské ideje sahají do přelomu 50. a 60. let 19. století, kdy se profesor dějin Miroslav Tyrš (vlastním jménem Friedrich Tiersch) seznámil s podnikatelem Jindřichem Fügnerem (vlastním jménem Heinrich Fügner) a společně začali rozvíjet nápad tělocvičného spolku. Sokol byl založen 16. února 1862 a prvním starostou byl zvolen mecenáš Fügner. Na založení Sokola jako velmi národní organizace se podílela celá řada osobností českého veřejného života: od Jana Nerudy po Josefa Mánese.

Popularita Sokola rostla. V létě 1882 se konal historicky první všesokolský slet. Rozlet zastavila až první světová válka, kdy byla činnost Sokola zakázána. Naopak po vzniku samostatného Československa dosáhla sokolská idea svého největšího rozmachu. S nástupem německé okupace byl pak Sokol opět zakázán. Po krátkém nádechu znovunabyté svobody a dvou sletech přišel komunistický puč v roce 1948, po němž následovala centralizace tělovýchovy, pronásledování řady členů Sokola. Slety nahradily státem pořádané spartakiády. Svou činnost Sokol obnovil v roce 1990. (http://cs.wikipedia.org)

05. 03. 2012