Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pedagogická škola v indickém Bídaru přijme první studenty

Na konci července proběhlo v Bídaru, městě na severu Karnátaky, slavnostní otevření budovy Vyšší odborné školy pedagogické. Tomuto úspěchu předcházel více jak rok tvrdé a náročné práce. Bídarský region patří k nejzaostalejším oblastem indického státu Karnátaka. Základní, střední i vyšší odborné vzdělání je zde nekvalitní a chudým vrstvám jen obtížně dostupné. V poslední době sice vzrůstá počet škol, ale chybí v nich kvalifikovaní učitelé. Zejména to platí pro vesnické školy, kde je kvalita výuky na nízké úrovni. Proto se Arcidiecézní charita Praha rozhodla finančně podílet na výstavbě Vyšší odborné školy pedagogické, jejíž absolventi se stanou učiteli právě na vesnických školách v bídarském regionu. „Když mladí lidé dostanou praktické vzdělání přímo v Bídaru, většina z nich tu zůstane a své znalosti využije pro rozvoj celého regionu“, říká sestra Christine Misquit, koordinátora celého projektu a vedoucí partnerského střediska Carmel Vicas Social Centre (Karmelitánské středisko odborné přípravy).

Stavba dvoupatrové budovy probíhala podle časového harmonogramu a v současné době dochází k vybavování učeben a k úpravám okolního prostranství. „Právem jsme hrdí i na moderní ekologický generátor, který bude zajišťovat elektřinu při výpadcích dodávky elektrického proudu, které jsou v této oblasti velmi časté,“ říká koordinátorka projektu z Arcidiecézní charity Praha, Jana Troupová.

Ke studiu na této škole budou přijímáni především mladí lidé z chudých vesnic. Nejpotřebnější z nich pak budou zařazeni do projektu Adopce na dálku® a na jejich studium budou moci přispívat dárci z České republiky. Více informací o této pomoci či o samotné výstavbě školy můžete nalézt na webových stránkách Rozvojového střediska ADCH Praha. (www.charita-adopce.cz, ap)

24. 08. 2009