Vyhledávání Menu

Pietní bohoslužba na Olšanských hřbitovech

Místem pietní bohoslužby je rozsáhlé vojenské pohřebiště obětí první světové války, které se nachází nedaleko vstupu do Olšanských hřbitovů, brankou z ulice Želivského směrem k pravoslavné kapli, vpravo od cestičky.

Pohřebiště se skládá z rozsáhlého pole s jednotlivými bílými kříži, typickými pro vojenské hřbitovy a z jižní zdi, na níž je 1015 smaltovaných destiček, vzpomínek na tzv. "hrob v dáli", tedy hrob na neznámém místě fronty, kde leží tělo padlého vojáka.

Původně se zde na 6. oddělení nacházely též hroby vojáků - mohamedánů, dnes je tady deska od sochaře Gabriela s názvy míst, kde bojovali příslušníci pěšího pluku č. 102: Těšínsko, Slovensko, Itálie, Tyrolsko, Rusko, Doberdo, Drina, Srbsko, Karpaty...

Pietní bohoslužbu povedou kněží dvou farností na území Prahy 3: P. Zdenek Wasserbauer z farnosti Nejsvětějšího Srdce Páně a P. Miloš Szabo z farnosti sv. Prokopa. Zváni jsou nejen jejich farníci, ale všichni, kdo nechtějí, aby tato historická etapa našeho národa zůstala zapomenuta. Vždyť v ní umírali i naši předkové.

24112

plakát ke stažení zde pietní bohoslužba-2014

 

 

23. 07. 2014