Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Podivný způsob předvolební kampaně

Vypadá to, že ČSSD někde našla „Návod, jak odradit bezpečně další voliče“ a s gustem ho používá. Poslední (vý)plod z její tvůrčí dílny ubezpečuje voliče, že socialisté hrad nedají (mimochodem, v tomto případě se píše velké „H“) zlému Vatikánu. Strašení je jistě namístě, podle ČSSD církev může celý Pražský hrad získat v restitucích a prodat. Co dodat? Že kulturní památky se jen tak neprodávají? Že církev by mohla v restitucích získat v památkově chráněném areálu Hradu pár chalup, do jejichž údržby a záchrany by pravděpodobně musela investovat veškerý výnos ze zbývajícího nabytého majetku? Že Vatikán má ve vlastnictví v naší zemi jen budovu nunciatury a do konce světa u toho míní zůstat?

Kdyby neplatilo Werichovo „to je blbý, to se bude líbit“, nechal bych podivuhodný nápad o prodeji Hradu bez povšimnutí. Povahám bažícím po faktech snad jen tolik, že eventuální budoucí nároky byly z větší části vyřešeny při formulování smlouvy o společné správě katedrály sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Správa Hradu poskytla kapitule k dispozici v rámci této dohody tzv. Mladotův dům a Nové purkrabství. Církev má potřebné prostory pro zázemí pěveckého sboru, jeho zkušebnu, zázemí kapituly Všech svatých a prostor pro několik dalších institucí, které se podílejí na provozu katedrály. Naopak Hrad má k dispozici budovy, do jejich vybavení investoval – prostory pro policii apod.

Míní-li ČSSD používat podivuhodných zkratek vedoucích k demagogickým tvrzením, ba dokonce lžím, je to její věc. Hraje-li na strunu vidění okolního světa jen skrze majetek a peníze, prakticky pohrdá řadou svých čestných a myslících voličů. Podle reakcí na tento plakát soudím, že si další a další lidé uvědomují, kdo z nich dělá hlupáky. (Milan Badal)

10. 10. 2012