Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Podpořte svého anděla

Během večera, jímž bude provázet Valerie Zawadská, zazní skladby Brahmsovy, Dvořákovy, de Sarastreovy, Massenetovy a dalších.

Kostel Svaté Rodiny v Řepích byl postaven jako součást areálu kláštera sester boromejek a byl vysvěcen v roce 1861. Začátkem třicátých let minulého století dostal kostel novou výmalbu, která byla pojata ve stylu tzv. beuronské umělecké školy. Ta má svůj původ v benediktinském opatství Beuron v Německu. Jde o jedinečnou syntézu starokřesťanského umění, byzance i gotiky, obohacenou o prvky umění egyptského a tehdy moderní secese. Byl tak vytvořen zcela nezaměnitelný styl, který ovlivnil tvorbu např. Josipa Plečnika a Jana Kotěry či Alfonse Muchy a dalších.

Po dobách ničení byl kostel Svaté Rodiny, který je dnes národní kulturní památkou, v roce 1992 boromejkám vrácen. Při jeho zprovoznění byly z finančních důvodů provedeny jen nejdůležitější restaurátorské práce. Dosud probíhá postupná rekonstrukce, na níž jsou shromažďovány prostředky pomocí projektu „Podporujte svého anděla“.

Od samých začátků až podnes stojí v popředí zájmu sester boromejek a všech, kteří s nimi spolupracují, potřebný člověk. Boromejky, jejichž kořeny sahají do roku 1652, se v Praze usadily roku 1837. Na Malé Straně v podpetřínských stráních postavily sestry nemocnici a mateřský dům se sídlem generální představené jako své duchovní a organizační centrum. Odtud pak kongregace rozšiřuje svou činnost. Domov sv. Karla v Řepích vzniká jako druhý dům v Praze, následují další a další sociální a zdravotní ústavy, léčebny, sirotčince, domovy pro tělesně i duševně postižené, pro staré a opuštěné, děti i dospělé.

Od roku 1990 domov naplňuje své zčásti obnovené, zčásti zcela nové poslání jako ošetřovatelský ústav, poskytující sociální a zdravotní pobyty na lůžkovém oddělení i v denním stacionáři - a současně jako Oddělení výkonu trestu pro ženy, které zde nacházejí dobré podmínky pro bydlení a rozmanité pracovní možnosti.

Vstupné na koncert je dobrovolné.

Adresa Domova sv. Karla Boromejského: K Šancím 50, 163 00 Praha Repy.

Doprava: Spojení: Tram c. 9, 10, zastávka Sídlište Repy / Bus c. 164 konečná metro Zličín, zastávka Škola Řepy. (ap, www.domovrepy.cz)

15. 04. 2009