Vyhledávání Menu

Pohřeb malíře Jaroslava Šerých

V neděli 23. března 2014 zemřel ve věku 86 let malíř, grafik a ilustrátor Jaroslav Šerých, jehož dílo je zastoupeno v mnoha galeriích a je rovněž součástí mnoha sakrálních prostor. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 31. března od 10.00 hodin v kostele sv. Jiljí. Mši svatou bude celebrovat kardinál Duka.

V kondolenčním dopise manželce mistra Šerých a jeho rodině pražský arcibiskup píše: „Celý národ se loučí s jedním z nejvýznačnějších současných umělců. Loučí se, jak říkalo mnoho jeho kritiků, s knížetem abstrakce. Ale i ten nejméně pozorný divák a odpůrce abstraktního umění na velké mozaice sv. Zdislavy a její rodiny v kapli u sv. Jiljí pozná, že Zdislavin manžel Havel Markvartic připomíná muže, který naši zemi vrátil na mapu svobodných demokratických států,“ a dodává: „Rmoutí mě, že typickým příkladem dneška je osud mozaiky Dobrého pastýře, kterou překrývá regál s módní obuví. Kam kráčí náš národ? Co jiného než umění našich velikánů můžeme předložit světu?“

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. V roce 1957 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady a prof. Vladimíra Pukla a vzápětí vstoupil do spolku grafiků Hollar. Doménou jeho díla byla monumentální malba, stejnou měrou se ale věnoval i grafice. Ilustroval řadu literární textů českého i světového písemnictví. Je autorem např. kanonizačního obrazu Svatá Zdislava v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci či velké mozaiky sv. Zdislavy a její rodiny v kapli kostela sv. Jiljí v Praze. Jeho dílo je zastoupeno ve třech desítkách galerií doma i ve světě.

V roce 2008 mistrovi Šerých udělil prezident Václav Klaus medaili za zásluhy, Česká biskupská konference mu udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 25. 03. 2014