Vyhledávání Menu

Postní plátno íránské umělkyně u sv. Jana Nepomuckého

V pražském kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce, kde se schází společenství německy mluvících katolíků v Praze, byla na Popeleční středu instalována před hlavním oltářem moderní tapisérie, která navazuje na tradice středověkých postních pláten.

Autorkou tapiserie je íránská umělkyně Mahin Attarpour-Karim, která vystudovala výtvarné umění v Praze, již mnoho let zde žije a přátelí se s některými členy německé katolické komunity. Tapisérie se jmenuje „La source“ (Pramen) a abstraktním způsobem navazuje na motiv pelikána, který vlastní krví krmí svá mláďata. Jedná se tedy o umělecké dílo, které zprostředkovává starobylý symbol Krista a dává nám tušit hluboké tajemství spásy.

Zakrytí oltáře navazuje na tradice středověkých postních pláten, jejichž hluboký smysl spočívá v proměně našich navyklých způsobů pozorování a otevření nového pohledu na zdánlivě známé duchovní skutečnosti. „Příležitostně je jistě velmi dobré, když v sakrálním prostoru můžeme namísto toho, na co jsme zvyklí, vidět něco nového, neobvyklého. Vyžaduje to od účastníků liturgie a návštěvníků kostela větší pozornost jak v osobní modlitbě, tak v liturgickém slavení,“ komentuje instalaci kaplan německy mluvící komunity v Praze P. Martin Leitgöb. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 07. 03. 2014