Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pouť ke sv. Maří Magdaléně na Skalku

Po mši svaté proběhne vernisáž výstavy Richarda Pachmana v kostelíku sv. Máří Magdalény. Po vernisáži zahraje Musica Podberdensis skladby klasických autorů. Kulturní program bude pokračovat na náměstí F. X. Svobody koncertem skupiny Kryštof s Richardem Krajčem, následovat bude koncert skupiny Bůhví, mažoretky Golden Prague doplní program třemi produkcemi. Dopoledne jarmark a trh. Sobotní odpoledne moderují Vlaďka Pirichová a Martin Hrubý.

Nedělní program začne dopoledním divadlem pro děti ve farní zahradě. Od 14.00 hodin je možné se těšit na další ročník oblíbené Mníšecké pouťové „neckyády“ se skupinou Třehusk na Zadním rybníku. Pro děti bude připraven skákací hrad, lanová dráha, aquazorbing, občerstvení. Nedělní program završí koncert duchovní hudby v kostele sv. Václava od 18.30 hodin.

Skalka je poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdaleny na vyvýšeném ostrohu nad Mníškem pod Brdy. Zakladatelem komplexu je syn stavitele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. Ten pro stavbu kostela, s níž se začalo v roce 1692, získal slavného architekta Kryštofa Dienzenhofera. Vzorem byla jeskynní kaple v Aix-en-Provence na jihu Francie, kde Maří Magdaléna podle legend třicet let žila. Stavba s elipsovitou svatyní a čtvercovou věží patří mezi nejhodnotnější barokní stavby v Čechách. Na výzdobě interiéru se podíleli významní umělci baroka, např. řezbář Jan Bendl nebo malíř Karel Škréta. Po roce 1948 skalecký areál chátral. S obnovou se začalo od počátku 80. let 20. století. V roce 1990 se zde 21. června konala první obnovená pouť.

Součástí barokního areálu je také poustevna, kde je umístěna Pieta sochaře Jana Brokoffa, která bude nyní po mnoha letech zpřístupněna. Bude zde možnost shlédnout výstavku historických dokumentů - Cechy mníšecké dávno minulé. Více na www.mnisek.cz. (Aleš Pištora)

12. 07. 2011