Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pouť ke sv. Maří Magdaléně na Skalku

K poutnímu procesí na Skalku bude hrát soubor Ritornello. Po mši svaté proběhne v barokním areálu Skalka vernisáž výstavy Václava Macha-Koláčného „Via crucis“. Následovat bude koncert duchovní hudby, čtení z Bible a pobožnost křížové cesty. Od 9.00 do 16.00 bude také výjimečně zpřístupněna poustevna, kde je umístěna Pieta sochaře Jana Brokoffa. Kulturní program bude pokračovat na náměstí F. X. Svobody koncertem skupiny Chinaski od 16.00 hodin a dalšími body programu.

Nedělní program začne dopoledním divadlem pro děti ve farní zahradě. Od 14.00 hodin je možné se těšit na další ročník oblíbené Mníšecké pouťové „neckyády“ se skupinou Třehusk na Zadním rybníku. Pro děti bude připraven skákací hrad, aquazorbing, občerstvení. Nedělní program završí varhanní koncert duchovní hudby v kostele sv. Václava od 18.30 hodin.

Skalka je poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdaleny na vyvýšeném ostrohu nad Mníškem pod Brdy. Zakladatelem komplexu je syn stavitele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. Ten pro stavbu kostela, s níž se začalo v roce 1692, získal slavného architekta Kryštofa Dienzenhofera. Vzorem byla jeskynní kaple v Aix-en-Provence na jihu Francie, kde Maří Magdaléna podle legend třicet let žila. Stavba s elipsovitou svatyní a čtvercovou věží patří mezi nejhodnotnější barokní stavby v Čechách. Na výzdobě interiéru se podíleli významní umělci baroka, např. řezbář Jan Bendl nebo malíř Karel Škréta. Po roce 1948 skalecký areál chátral. S obnovou se začalo od počátku 80. let 20. století. V roce 1990 se zde 21. června konala první obnovená pouť. Více na www.mnisek.cz. (Aleš Pištora)

19. 07. 2012