Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pouť ke sv. Maří Magdaléně na Skalku

Po mši svaté bude následovat koncert farní kapely, vernisáž výstavy Milana Eberla v kostelíku sv. Maří Magdalény a koncert z děl klasiků na pódiu před kostelíkem sv. Maří Magdalény. Program na Skalce zakončí čtení z Bible a pobožnost Křížové cesty. Sobotní odpoledne bude pokračovat programem na náměstí F. X. Svobody (vystoupí zpěváci ze soutěže Brdský kos 2013, skupiny 008 a Abba Stars Revival, Petr Kolář a skupina Jumping Drums).

V neděli 21. července pokračuje kulturní program loutkovým představením pro děti ve farní zahradě, odpolední Neckyádou na Zadním rybníce a bude zakončen slavnostním koncertem duchovní hudby v kostele sv. Václava - s programem klasiků 16. - 18. století vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová a varhaník Adam Viktora.

Skalka je poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdaleny na vyvýšeném ostrohu nad Mníškem pod Brdy. Zakladatelem komplexu je syn stavitele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. Ten pro stavbu kostela, s níž se začalo v roce 1692, získal slavného architekta Kryštofa Dienzenhofera. Vzorem byla jeskynní kaple v Aix-en-Provence na jihu Francie, kde Maří Magdaléna podle legend třicet let žila. Stavba s elipsovitou svatyní a čtvercovou věží patří mezi nejhodnotnější barokní stavby v Čechách. Na výzdobě interiéru se podíleli významní umělci baroka, např. řezbář Jan Bendl nebo malíř Karel Škréta. Po roce 1948 skalecký areál chátral. S obnovou se začalo od počátku 80. let 20. století. V roce 1990 se zde 21. června konala první obnovená pouť. Více na www.mnisek.cz. (Aleš Pištora)

15. 07. 2013