Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Poutní slavnost sv. Václava na Budči

Tak jako každý rok i letos připravila farnost Roztoky ve spolupráci s obcí Zákolany, Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně a ZŠ a MŠ Pod Budčí oslavu svátku sv. Václava. Podobně jako na dalších místech naší země proběhne v okamžiku převozu relikvie sv. Václava z Prahy do Staré Boleslavi, tedy 27. září od 19.00 hodin, společná modlitba za český národ. V rotundě sv. Petra a Pavla bude vystavena při této příležitosti relikvie sv. Václava.

V den svátku sv. Václava je nejen pro děti připraven na Budči od 10.00 do 17.00 hodin bohatý kulturní program. Skupina Thorax předvede umění historického šermu, vystoupí kejklíř Vojta Vrtek, od 15.00 hodin Divadlo A. K. Zvoleněves zahraje pohádku Strašidlo Bublifuk a od 16.00 hodin zazní koncert souboru Solideo.

V sobotu 29. září bude generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Michael Slavík Th. D. celebrovat od 10.30 hodin mši svatou ke cti sv. Václava. Liturgii zpěvem doprovodí řeckokatolický Sbor sv. Vladimíra. Od 12.00 hodin poté začíná prohlídka areálu s výkladem.

Hradiště Budeč na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. První osídlení je z pozdní doby bronzové. Ve druhé polovině 9. století si zde zbudovali své hradiště Přemyslovci a Budeč patřila k centrálním hradům jejich středočeské domény. Kníže Spytihněv I. tu nechal po roce 895 postavit rotundu sv. Petra, v níž se podle svatováclavských legend učil knihám latinským mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země. K původní předrománské lodi byla ve 12. století přistavěna románská věž a zřejmě tehdy bylo také rozšířeno svatopetrské zasvěcení i o sv. Pavla. Hlavní chrámová loď Spytihněvovy stavby přestála v neporušeném stavu dodnes a je tak nejstarší stojící stavbou v České republice. Více na www.peplum.cz. (Aleš Pištora)

25. 09. 2012