Vyhledávání Menu

Poutníci vyrazí z Prahy do Krakova i na kole


Až 130 cyklistů z celé České republiky se v pátek 15. července 2016 setká v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, aby se během „startovní“ mše svaté od 18.00 hodin připravili na cestu do Krakova, na niž se vydají následující den z Hradčanského náměstí. Na 700 km dlouhou trasu jim v sobotu v 8.45 hodin požehná kardinál Dominik Duka OP.


65150


Než se cyklopoutníci dostanou na polské území, musí projet takřka napříč celou Českou republikou. V Krakově se připojí k dalším statisícům mladých lidí z celého světa. Právě v metropoli Malopolského vojvodství se nachází bazilika Božího milosrdenství, jež bude v letošním Roce milosrdenství od 15. do 31. července středem Světových dnů mládeže za účasti papeže Františka.

„Vyjedeme z nejkrásnějšího panoramatu naší země, projedeme krásnou Vysočinou, zastavíme se v Českých i Hanáckých Aténách, přespíme ve vesnici, kde se odehrál tzv. Číhošťský zázrak, zajedeme také na krásnou Kalvárii u Jaroměřic u Jevíčka a nevynecháme ani největší moravské poutní místo Velehrad. Chybět nebude také „horská prémie“ na Svatý Hostýn, pak se osvěžíme u Žermanické přehrady, dále navštívíme Osvětim, abychom poté dojeli do polského Krakova,“ objasnil plán trasy hlavní organizátor Petr Gabriel. V pelotonu bude mít zastoupení každá diecéze naší vlasti. Ta nejpočetnější je pak tvořena věřícími z olomoucké arcidiecéze. Mezi cyklisty bude také pět kněží a dva jáhni. Nejstaršímu účastníkovi je 80 let a nejmladšímu 11.

Myšlenka organizovat cyklopoutě pro větší skupinu zájemců se zrodila v roce 2004 v Uherském Brodě v křesťanské organizaci Orel. Od té doby, rok co rok, putuje skupina cyklopoutníků právě pod hlavičkou uherskobrodského Orla na známá i méně známá poutní místa Česka i Evropy, a propojuje v sobě myšlenku, na které organizace Orel stojí: Dávat sportu smysl – sportem, kulturou a duchovnem.

Světové dny mládeže mají původ v iniciativě papeže Jana Pavla II. a jeho nástupci v tom pokračují. Světové dny mládeže se konaly na různých kontinentech, naposledy v brazilském Riu de Janeiru (2013), ale také např. Sydney, Torontu, Římě, Buenos Aires, Paříži či filipínské Manile. Na polské území se vrací po 25 letec, kdy se v roce 1991 konaly v poutním místě Čenstochová. Více na www.cyklopoute.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 13. 07. 2016