Vyhledávání Menu

Praha nechá exhumovat umučeného kněze Toufara

Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP je rozhodnutí pražských radní financovat exhumaci a identifikaci ostatků kněze Josefa Toufara umučeného v roce 1950 Státní bezpečností znamením doby. Kauzu beatifikace číhošťského faráře inicioval královéhradecký biskup Jan Vokál loni v létě.

„Považuji to za znamení doby, kdy široká veřejnost přes všechny často velmi neoprávněné a sporné důvody kaceřuje a útočí na některé kroky církve,“ komentuje kardinál Duka rozhodnutí pražské radnice a dodává, že příběh komunisty umučeného faráře Toufara nesmí upadnout do zapomnění. „Myslím, že je to také výzva dovnitř církve, abychom přikročili k těm potřebným krokům a mohli faráře Toufara prosit o přímluvu s vědomím, že svou věrností, statečností a lidskostí promluví i do svědomí dnešního světa,“ upozorňuje pražský arcibiskup.

Tělo má exhumovat pražská správa hřbitovů a ostatky prozkoumají odborníci. Josef Toufar je pohřben v hromadném hrobě na hřbitově v Ďáblicích pod falešným jménem J. Zouhar. Proces beatifikace běží a jako postulátor byl zvolen hradecký univerzitní kaplan, historik a vysokoškolský pedagog doc. Tomáš Petráček. Jeho úkolem je především shromáždit všechny potřebné podklady pro blahořečení. Ty se po završení procesu v diecézi posílají do Říma. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 22. 08. 2014