Vyhledávání Menu

Prahou projde procesí s Palladiem země české


Den před svátkem sv. Václava projde 27. září 2016 Prahou procesí s kopií Palladia země české, obrázkem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti.


69530


Svatováclavské putování zahájí ve 12:00 hodin mše v kostele Všech svatých na Pražském hradě. O hodinu později bude poutníkům předáno Palladium ve svatovítské katedrále. Procesí poté zamíří ke kostelu sv. Mikuláše na Malou Stranu, přes Karlův most do kostela sv. Františka v klášteře křižovníků a do chrámu Matky Boží před Týnem. Putování zakončí v 17:00 hodin na Václavském náměstí duchovní zastavení pod sochou sv. Václava.

Palladium země české je malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem, reprodukující ikonografický typ Svatovítské madony. Je uchováván na neznámém místě a v roce 2009 si pražská arcidiecéze připomněla 400 let od prohlášení tohoto mariánského obrazu za záštitu (palladium) českých zemí. Stalo se tak roku 1609 po vydání Rudolfova majestátu, kdy čeští katolíci putovali do Staré Boleslavi prosit o záchranu katolické víry. Loni bylo palladium přidáno na seznam národních kulturních památek. (Aleš Pištora)

Trasa Svatováclavského putování Prahou

Aleš Pištora 19. 09. 2016