Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pražské arcibiskupství postaví pomník kardinálu Beranovi

Při příležitosti 40. výročí úmrtí 34. pražského arcibiskupa v květnu 2009 by měl být položen základní kámen pomníku před budovou Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v pražských Dejvicích. Pražské arcibiskupství zadalo dílo známému českému sochaři prof. Stanislavu Hanzíkovi. Ten již vypracoval model budoucí sochy. Počítá se s tím, že pomník bude odhalena na podzim roku 2009.

Prof. Hanzík, který na pomníku pracuje, má za sebou mnoho zajímavých děl. Nedávno byla otevřena v blízkosti barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku křížová cesta z pískovcových soch nazvaná Příběh naděje a utrpení člověka. Jde o celkem patnáct děl, na nichž se vedle jiných významných autorů podílel také Stanislav Hanzík. Mezi jeho díla patří ovšem také např. dřevěná socha Krista v kapli Komunitního centra matky Terezy na pražském Jižním městě či busta Matky Terezy ve vstupní hale tohoto centra.

Návrh pomníku byl prozatím předložen komisi územního rozvoje pro Prahu 6, která návrh vzala 29. září 2008 na vědomí. Národní památkový ústav dal kladné vyjádření, na základě kterého v nejbližší době rozhodně Magistrát hl. m. Prahy.

Kardinál Beran se nezapsal do historie pouze tím, že se odmítl podvolit komunistickému režimu, ale např. také svou účastí na závěrečných jednáních II. vatikánského koncilu. Protože komunistická vláda ze strachu z důsledků nepovolila roku 1969 převoz zemřelého kardinála do Čech, dostalo se mu jako jedinému Čechovi té pocty, že byl pohřben po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra v Římě. V současné době na základě schválení procesu vatikánskou Kongregací pro blahořečení a svatořečení probíhá beatifikační proces.

Letošní výročí narození kardinála Berana připomene také Česká televize, která 26.  prosince ve 21:55 na ČT 2 uvede polohraný dokument scénáristy Oldřicha Seluckého a režiséra Milana Růžičky. Pořadem provází Johana Bronková. V dokumentu je užita řada historických materiálů z archivů Vatikánu, Arcibiskupství pražského, Svobodné Evropy a jiných institucí.

Polohraný dokument scénáristy Oldřicha Seluckého začíná sledovat životní osudy Josefa Berana od jeho mládí, dobu studií, kněžské svěcení a následnou dráhu profesora. V průběhu let se Beran setkává s velmi tvrdými totalitními režimy dvacátého století – nacismem a komunismem. Po dlouhé době věznění je jako pražský arcibiskup násilím vypovězen z vlasti. Ve Vatikánu se těší velké úctě papeže Pavla VI. Je jmenován kardinálem a později jako jeden z mála kardinálů pohřben v kryptě baziliky sv. Petra. (ap)

18. 12. 2008