Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pražský arcibiskup na oslavách sv. Jana Nepomuka Neumanna

Filadelfský arcibiskup kardinál Justin Francis Rigali přijel do České republiky jako papežský legát vyslaný papežem Benediktem XVI., aby se zúčastnil Národní pouti ke cti sv. Jana Nepomuka Neumanna. Je vyslancem a reprezentantem papeže s církevním posláním, jenž je zmocněn, aby v papežově jménu jednal jako jeho osobní reprezentant.

Po svém příletu na pražské ruzyňské letiště, kde byl přivítán českobudějovickým biskupem Jiřím Paďourem OFMCap., slavil společně s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou OP mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Do Prachatic dorazil kardinál Rigali ve čtvrtek 16. června. Vzácného hosta společně s českými a moravskými biskupy přivítal krátce po příjezdu na radnici starosta Prachatic Martin Malý. Kardinál Rigali pak ve večerních hodinách předsedal bohoslužbě na mariánském poutním místě Lomec u Vodňan.  Mši svatou spolu s kardinálem Rigalim koncelebrovali čeští a moravší biskupové, kazatelem byl plzeňský biskup František Radkovský.

Národní pouť v Prachaticích se slaví u příležitosti 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna (28. března 1811 - 5. ledna 1860), který získal velký ohlas především ve Spojených státech, kde také přijal kněžské svěcení a ve Filadelfii byl vysvěcen na biskupa. Dodnes je ve Spojených státech považován za zakladatele církevního školství.  Obyvatelé Prachatic se na oslavu svého věhlasného rodáka Jana Nepomuka Neumanna, který se stal ve Filadelfii arcibiskupem, intenzivně připravovali několik let. (www.cirkev.cz, Aleš Pištora, foto: www.bcb.cz)

15. 06. 2011