Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pražský arcibiskup navštíví varhanní festival u sv. Jakuba

Koncert, jehož se zúčastní také pražský arcibiskup, bude věnován, tak jako i celý festival, dlouholetému varhaníkovi z pražských Emauz Bedřichu Antonínovi Wiedermannovi, od jehož úmrtí uplyne letos v listopadu 60 let (1883 – 1951). Hudebním dílo tohoto neprávem opomíjeného českého varhanního virtuóza, skladatele a pedagoga představí Irena Chřibková. Ta ve spolupráci s barytonistou Petrem Matuzskem a violincellistkou Danou Sommerovou v koncertní premiéře zahraje Wiedermannovu kompozici „Tvá manželka bude jako plodná réva“, původně dedikovanou k svatbě skladatelova synovce.

Wiedermannův život a dílo přiblíží výstava, která bude slavnostně otevřena bezprostředně po zahajovacím koncertě. Expozici složenou z fotografií, korespondence a notových zápisů umělce si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout do 22. září v postranních lodích baziliky.

Na programu koncertu 8. září jsou dále skladby Alexandra Guilmanta a Johanna Sebastiana Bacha. Koncerty v bazilice sv. Jakuba začínají vždy od 19.00 hodin. Sledovat varhaníky při hře publiku umožní projekce na plátno umístěné v přední části chrámové lodi. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžném koncertě není možné vidět. Více na www.auditeorganum.cz. (Aleš Pištora)

05. 09. 2011