Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pražský arcibiskup zahájí Oslavy Prahy

V pátek 1. července Oslavy začnou na Staroměstském náměstí jedním ze svých „zlatých hřebů“: programem, který bude věnován letošnímu 800. výročí narození svaté Anežky České. Tuto výraznou postavu našich dějin, která se v roce 1989 stala symbolem znovunabyté svobody, slavnosti připomenou atraktivní hudbou a divadlem. Na programu je hudba Zuzany Stirské a jejího souboru Gospel Time, opera Brundibár od Hanse Krásy v podání Dětské opery Prahy či výběr z pásma „Tobě a nám, Anežko Česká“ od Jana Antonína Pitínského, které Anežčinu dobu, život, touhy a trápení ukazuje na autentických textech jejích dopisů. Projekt slavil v roce 2009 úspěch v Brně, kde byl uveden ke 20. výročí svatořečení této přemyslovské princezny.

Pozdrav pražského arcibiskupa Dominika Duky uvede na Staroměstském náměstí muzikálová kompozice hudby, dramatu i citátů a zpřítomní poselství dalších stěžejních postav historie českých zemí. Pražský arcibiskup pozdraví návštěvníky a slavnosti oficiálně zahájí. Na pokyn primátora Bohuslava Svobody se rozezní zvony pražských kostelů a zvonic. S krátkým projevem vystoupí také světoznámý dirigent Libor Pešek.

Poté až do desáté hodiny bude hlavní pódium patřit legendárnímu Radimu Hladíkovi a jeho omlazenému Blue Effectu. Staroměstský náměstí však nepřestane žít Oslavami ani v sobotu 2. července. Návštěvníci se mohou těšit na přední hudební formace, jako je Sto zvířat, Laura a její tygři a další. Oslavy ovšem budou probíhat také na dalších místech Prahy. Na Petříně zahrají Xavier Baumaxa, Zdeněk Bína, Václav Koubek či Jan Burian. Kromě hudby bude petřínský kopec hostit také divadelní soubory, jejichž představení budou tentokrát věnována hlavně dětským divákům. Na akci nazvané „Pražský večerníček“ vystoupí přední pražská divadla hrající pro děti, ale i pro dospělé – Viola, Ty-já-tr, Buchty a loutky a další.

Druhý den Oslav se zaměří také na významné osobnosti. V Městské knihovně se uskuteční moderovaná veřejná diskuze s předními vědci, lékaři či historiky. Budou mezi nimi špičkoví lékaři Pavel Klener a Josef Koutecký nebo prof. kvantové fyziky Pavel Hobza či archeolog a znalec hradní architektury Tomáš Durdík. Sobotní Oslavy se dále ponesou ve znamení bohatství ukrytého v pražských muzeích, památkách a galeriích, které návštěvníci uvidí zdarma nebo za sníženou cenu. Zvláště velkoryse se do Oslav letos zapojila Národní

galerie, která bezplatně zpřístupní celou plejádu svých objektů a výstav. Jsou to ale také další muzea a galerie, které své výstavy navíc doplní komentovanými prohlídkami. (www.oslavyprahy.cz)

Další informace a podrobný program naleznete na www.oslavyprahy.cz.

28. 06. 2011