Vyhledávání Menu

Před Arcibiskupským palácem přistane stíhačka


V pátek 14. srpna 2015 se od 11.00 hodin na Hradčanském náměstí v Praze koná slavnostní akce připomínající 70. výročí návratu československých pilotů RAF do vlasti. V blízkosti makety legendární stíhačky Spitfire Mk. IX ve skutečné velikosti, která bude dopravena před Arcibiskupský palác, se spolu s ostatními pomodlí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.


45268


Pátečnímu ceremoniálu bude ve čtvrtek 13. srpna v 10.00 hodin předcházet položení věnců u dejvického Památníku padlých československých letců v letech 1939 - 1945 a v 11.00 hodin u památníku Okřídleného lva na Klárově. Mezi hosty, kteří se zúčastní páteční modlitby, budou tři veteráni vojenského letectva britských ozbrojených sil z druhé světové války brig. gen. Emil Boček, plk. Pavel Vranský a Jiří Kafka. Slavnostní akce se zúčastní také vdovy po letcích RAF, paní Vlasta Šišková a Hana Fajtlová.

Všichni zúčastnění se poté přesunou do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, aby se pomodlili také u Pamětní knihy padlých československých letců. Podobně jako v té, která je uložena v kostele St Clement Danes v centru Londýna, jsou do této knihy ručně zapsána jména letců padlých v boji s nacistickým Německem. Na závěr pietního aktu zazní také státní hymna.

Příslušníci československého letectva v jednotkách britské Royal Air Force během druhé světové války významně přispěli k porážce hitlerovského Německa. Do své vlasti se po dlouhých šesti letech vraceli postupně, první skupina v srpnu roku 1945. Leteckými útvary na západě (Francie, Británie) prošlo během války téměř 2.500 příslušníků československého vojska, 529 jich však v bojích za svobodu položilo svůj život. Po svém návratu byli nejprve oslavováni, po únoru 1948 však začalo pronásledování, věznění nebo tábory nucených prací.

Jedním z těch, kdo na Západě bojovali za svobodu své země, byl také otec současného pražského arcibiskupa kardinála Duky. Účastnil se zahraničního odboje a v roce 1944 jako člen vládního vojska odešel s pomocí P. Jiřího M. Veselého OP do Itálie a přes Švýcarsko do Anglie, kde do konce války bojoval v Československé zahraniční armádě. V 50. letech byl vězněn spolu s důstojníky západní fronty.

Akci připomínající 70. výročí návratu československých pilotů RAF pořádá Řád Křížovníků s červeným srdcem – Cyriaci, Evropské vojenské vzdělávací a rekreační centrum, Air Maršála RAF Karla Janouška Jemnice, Český svaz bojovníků za svobodu, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, PR agentura Best Communication, Czech Spitfire Club, Letecký klub generála Janouška o.s. a další přidružené organizace. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 07. 08. 2015