Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Představení "Jak nás ďábel pokouší"

Miroslav Gabriel Částek, který připravil tento duchovní večer, představil v prostorách Lidické Galerie nedávno také vzpomínku na P. Josefa Štenberku, posledního lidického faráře. Po studiích na JAMU působil Částek jako přední člen Moravského divadla v Brně. Spoluzaložil scénu, kde začal od roku 1968 sólově vystupovat – jako první herec u nás oživil formu DIVADLA JEDNOHO HERCE, fungující před druhou světovou válkou a krátce po ní. Na svém kontě má celkem padesát představení. Do roku 1989 se věnoval tzv. „světským“ tématům, například Hráči – mistrovský mariáš dle Karla Poláčka, Přednáší profesor Parkinson – zákony a zákonitosti lidské a další. Představení pravidelně uváděla pražská Viola.

Roky 1989 a 1990 znamenaly přechod k tematice duchovní, například Citadela – meditace o smyslu života, Muž, který sázel stromy – příběh člověka, který sázel naději a sklízel štěstí atd. Prohloubení víry přivedlo M. G. Částka k nynějším tématům: Proti bohu se nehraje – může-li být člověk bez víry, Vražda v katedrále – výbor ze hry T. S. Eliota, Boží domácnost se musí uklízet – dle knihy B. Marshala „Plná slávy“. Představení jsou hlubokými sondami do lidské duše: pořádány v adekvátních prostorách, prostoupeny hudbou. Miroslav Gabriel Částek bere všechna svá představení jako poslání. Hudbu ke čtvrtečnímu večeru vybral Martin Dohnal

Představení se odehraje ve Foersterově síni – farnost u kostela sv. Vojtěcha, Pštrossova 17, 110 00 Praha 1 – Nové Město ve čtvrtek 19. 2. 2009 v 19:00. Vstupné dobrovolné. (ap)

18. 02. 2009