Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Představení v Lidicích připomene posledního lidického faráře

V loňském roce zahájil Památník Lidice již 4. ročník úspěšného pásma Lidických zimních večerů. Tento ročník byl uveden koncertem na paměť Jana Masaryka, člověka, který je s lidickou tragédií i rodícím se novým životem v Lidicích úzce spjatý. Tentokrát, v úterý 17. února, svým představením vzpomene Miroslav Gabriel Částek na člověka, který v Lidicích položil svůj život.

Jméno P. Josefa Štemberky zůstane navždy spojeno s farností, ve které působil třiatřicet let. Ačkoliv se mohl násilné smrti vyhnout, zůstal mezi svými. Jeho životní pouť a její slavný konec vylíčil ve své knize Každý své břímě věnované lidické tragedii český prozaik, básník a dramatik František Křelina. Z této knihy také vychází večer koncipovaný Miroslavem G. Částkem, k němuž vybral hudbu Martin Dohnal.

Josef Štemberka pocházel z velmi skromných poměrů. Narodil se 2. února 1869 v Pecce. Na přímluvu svého učitele odešel studovat na gymnázium do Jičína, kde také v jezuitské koleji bydlel. Po středoškolských studiích nastoupil cestu přípravy ke kněžství. Kněžské svěcení přijal roku 1894. V roce 1909 se stal farářem v lidické farnosti. Podle zaznamenaných vyprávění byl P. Štemberka příkladným knězem. Když začala válka, nakoupil prý velké množství dětského ošacení, protože odhadl, co vše se ve válce bude hodit. Poslední varhaník v lidickém kostele lékař Quido Jeřábek krátce po válce vzpomínal na faráře jako na upřímného vlastence, ke kterému za války chodili přátelé poslouchat zahraniční rozhlas a diskutovat o válečných událostech.

Začátkem roku 1942 se P. Štemberka chystal odstěhovat se na zasloužený odpočinek. Jeho nástupce však nebyl na převzetí fary ještě připravený, a tak vyhověl žádosti a termín odchodu odsunul o několik dní. Ty se staly osudnými. Lidice postihla tragédie, která změnila životy mnohých. Ze zápisků farské hospodyně Antonie Škrdlové se dozvídáme: „Na Boží tělo v roce 1942 přijelo do Lidic několik aut a v nich gestapo. Ve vsi byl velký rozruch. Zamířili k domku paní Stříbrné a pak k Horákovům. Obě rodiny a jejich příbuzné odvedli na konec vesnice, a tam je hlídali. Mezitím chodili druzí gestapáci od domu k domu a prohlíželi je. U nás na faře vyházeli všechno prádlo a šaty ze skříně a šlapali v tom, řvali, kde máme co schováno. Když nic nenašli, odešli. Oddychli jsme si, ale naše radost netrvala dlouho.“

Lidická tragedie je známá. Ke zdi Horákova statku se třiasedmdesátiletý bělovlasý pastýř postavil jako jeden z posledních. Byl mu sice gestapem nabízen volný odchod z obce, ale kněz, žijící třiatřicet let v Lidicích, nabídku nepřijal. Dne 28. října 1992 mu byl in memoriam udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Večer připomínající P. Josefa Štemberku se koná v úterý 17. února 2009 v 18:00 v Památníku Lidice – Galerii Lidice (tel.: 312 253 702, e-mail: lidice@lidice-memorial.cz). Dopravní spojení z Prahy: BUS směr Lidice – Kladno / nástupní st. Vítězné náměstí (Praha 6, metro st. Dejvická, trasa A) interval cca 20 min. (ap)

13. 02. 2009