Vyhledávání Menu

Přes Prahu míří do Krakova tisíce mladých


Poutníci míří na Světový den mládeže, který se koná od 25. do 31. července 2016 v Krakově. Na cestě jim již v těchto dnech poskytne zázemí i Praha. Ze samotné České republiky se na akci chystá asi 6000 mladých lidí, přes 3000 z nich zamíří už tuto středu na různé předprogramy do několika polských diecézí.


Zdroj: youtube kanál Světové dny mládeže 


Až 20 000 mladých lidí navštíví po cestě na Světový den mládeže (SDM) v Krakově Prahu. Většina skupin má domluvenou mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha nebo v jiných pražských kostelích, mše sv. většinou slouží biskupové diecézí, ze kterých mladí přijíždí. Některé výpravy Prahu navštíví také na cestě zpět v prvních srpnových dnech.

Největší skupina navštíví Prahu 18. a 19. července; mladí přijedou z francouzského Lyonu a doprovází je i lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin. Tito poutníci budou mít 18. července v 18.00 hodin mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, v úterý ráno potom pokračují na cestě do Polska.

Další velké skupiny jsou především z dalších míst Francie, z Nizozemí, Španělska nebo Itálie. Menší skupiny potom přijíždí z Peru, Kanady, USA, Irska nebo Portugalska.

Na 130 cyklistů vyjelo do Krakova v sobotu ráno z Prahy, program ale zahájili už v pátek večer mší svatou v katedrále sv. Víta v Praze. V sobotu jim na 700 kilometrů dlouhou cestu požehnal kardinál Dominik Duka. Cyklistická pouť pro ně bude zároveň přípravou na SDM. V pátek se na cestu do Polska vydala také malá skupina mladých, která se zúčastní jezuitského předprogramu Magis 2016. Na místo již také míří přípravná skupina ze Sekce pro mládež ČBK.

Na SDM v Krakově se setkají mladí lidé z téměř 200 zemí s papežem Františkem. Setkání se konají od roku 1984, kdy papež Jan Pavel II. poprvé pozval mladé do Říma. Polsko bude SDM hostit podruhé. První setkání se v zemi našich severních sousedů uskutečnilo v roce 1991 v Čenstochové. (www.cirkev.cz)


Další odkazy:
Oficiální informace k Setkání mládeže v Krakově (Církev.cz)
Krakov 2016 na serveru Signály.cz
Oficiální webové stránky v Angličtině
Nebe se nad poutníky v Lidicích smilovalo

Aleš Pištora 18. 07. 2016