Vyhledávání Menu

Příběh kostela sv. Lukáše ve Svárově

Římskokatolická farnosti Unhošť zve na interaktivní přednášku „Příběh kostela sv. Lukáše ve Svárově“, která se uskuteční v neděli 19. ledna 2014. Prohlídka kostela s výkladem se bude konat od 15.00 do 16.30 hodin, druhá část od 17.00 hodin v kulturním sále restaurace Svárov.

První část setkání začíná v 15.00 hodin v kostele sv. Lukáše. Odborný výklad o místě, stavbě, obrazech a vybavení kostela bude obohacen barokní varhanní hudbou a zpěvem (Ivana Lojková – zpěv, František Šitta – varhany). Druhá část začíná v 17.00 hodin v kulturním sále restaurace Svárov. Svou přednášku přednesou P. Gabriel Rijad Mulamuhič, Ph.D., O.Cr., administrátor Římskokatolické farnosti Unhošť, Ing. arch. Eva Volfová z Národního památkového ústavu, PhDr. Vladimír Přibyl, vedoucí odboru kultury Městského úřadu Slaný a Miloš Sládek, Ph.D. z Památníku národního písemnictví.

Románsko-gotický kostel sv. Lukáše pochází ze 2. poloviny 13. století. Náleží k nejstarším a nejhodnotnějším památkám Unhošťska. V současné době probíhá jeho obnova díky aktivitě místních občanů (oprava střechy, odlití nového zvonu, pořádání koncertů duchovní hudby). Přednáška je realizována s podporou obcí Svárov a Červený Újezd, Římskokatolické farnosti Unhošť a Melicharova vlastivědného muzea v Unhošti. Více na www.svarov.eu. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 13. 01. 2014