Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Primátor Prahy převzal záštitu nad Nocí kostelů

„Noc kostelů nabízí široké veřejnosti možnost prožít netradiční okamžiky a spolu s tím získat nové poznatky o křesťanství prostřednictvím hudby, umění, setkání nebo zážitku,“ říká ve svém pozdravu letošnímu ročníku, který proběhne 27. května 2011, primátor Svoboda. Se svými pozdravy se již připojili také starostové některých pražských městských částí.

Prvním, kdo uvítal další ročník Noci kostelů v pražské arcidiecézi, byl však pražský arcibiskup Dominik Duka OP. Ihned po loňském ročníku Noci kostelů pražský arcibiskup vyjádřil radost nad tím, že se dočkala takového úspěchu. "Jsem velmi rád, že se tato akce letos konala i v hlavním městě a jeho okolí a že se do ní zapojily všechny diecéze. Mohu říci, že se Noc kostelů opravdu zdařila," vyjádřil loni svou spokojenost pražský arcibiskup, který sám navštívil čtyři pražské kostely.

V letošním pozdravu arcibiskup Duka říká: „Z okna své pracovny mohu hledět na noční panorama Prahy. Jakoby pod okny se tyčí věž P. Marie Vítězné – domova Pražského Jezulátka. Vidím osvětlená nábřeží Vltavy, Národní divadlo, a další siluety zářícího města. Je to velký dar, ale oč větším zážitkem může být osvětlený interiér chrámů, jejichž věže činí Prahu stověžatou. Můžeme vstoupit do prostorů, které formovaly naše náboženské, kulturní i společenské dějiny. V mnohých z nich se utvářely naše národní dějiny. V nich bylo požehnáno životu při křtu, v nich se uzavíraly sňatky, ale byla také konána poslední rozloučení. Život každého jednotlivce dostával, ale může i dnes dostat, potvrzení o své jedinečnosti a významu. Zde, v prostoru chrámu, má každý nekonečnou cenu, jak o tom svědčí ukřižovaný Ježíš Kristus na kříži.“

První Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) proběhla v roce 2005 ve Vídni a během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V roce 2009 „překročila hranice“ a zapojily se do ní kostely v Brně a Plzni. V roce 2010 se otevřely kostely a modlitebny ve 199 městech a obcích celé České republiky včetně Prahy a okolí. Otevřeno bylo 418 kostelů a zaznamenáno bylo celkem čtvrt milionu návštěvnických vstupů. Jen v pražské arcidiecézi napočítali organizátoři přes 50 000 návštěvníků. V letošním roce Noc kostelů překračuje další hranice, tentokrát do sousedního Slovenska. Ve stejný den a pod stejným vizuálním stylem se tedy Noc kostelů bude konat poprvé již ve třech středoevropských zemích. (Aleš Pištora)

18. 03. 2011