Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Prof. Klemens Richter promluví o liturgii

Odborný seminář, který se 23. května od 10:00 hodin uskuteční v budově Evangelické teologické fakulty UK v Praze, má název „Liturgický prostor v současné architektuře“. Bude věnován architektonickým, výtvarným a obsahovým aspektům utváření liturgického prostoru. Jeho cílem je prohloubit porozumění požadavkům liturgické architektury v konfesijním i ekumenickém kontextu. Na semináři vystoupí také další specialisté na liturgiku z ČR i ze zahraničí. Kromě Klemense Richtera to bude David Holeton, František Kunetka, Pavel Kopeček a další. Prof. Richter přednese svůj příspěvek na téma „Vývoj liturgického prostoru ve 20. století. Od podélného ke komuniálnímu prostoru“.

Přednáška Prof. Klemense Richtera se na pozvání Centra teologie a umění uskuteční na Katolické teologické fakultě UK v Praze dne 25. května od 17:10 hodin. Jejím tématem bude „Vztah církve a liturgie. Příspěvek k recepci II. vatikánského koncilu“. Přednáška se dotkne záměrů a cílů liturgické reformy, otázek věrnosti koncilu, jehozměněné hermeneutice. Představí liturgii jako na obraz ekleziologie: Ecclesia semper reformanda – Liturgia semper reformanda. S výhledem do budoucnosti se nevyhne novým, aktuálním, a někdy i horkým tématům kolem současného dění v liturgii.

Prof. Klemens Richter (1940) je emeritním profesorem a někdejším ředitelem Katedry liturgiky Katolické teologické fakulty Univerzity v Münsteru. Je autorem celé řady publikací v oboru liturgiky. U nás je širší veřejnosti znám především svou knihou Liturgie a život. Přednášky jsou pořádány ve spolupráci s revue Salve, které prof. Richter poskytl obsáhlý rozhovor o problematice současné sakrální architektury (4/2004), a Institutem ekumenických studií.

Akreditace na odborný seminář 23. května od 10:00 v budově Evangelické teologické fakulty (Černá 9, Praha 1) je bezplatná a probíhá formou přihlášení na kontaktní e-mailové adrese: jan.klipa@gmail.com. Na přednášku 25. května na Katolické teologické fakultě UK (Thákurova 3, Praha 6) je vstup volný. Překlad je zajištěn. Bližší informace na adresách: www.etf.cuni.cz a www.ktf.cuni.cz. (ap)

21. 05. 2009