Vyhledávání Menu

NECHTE SE PROVÉST PO PRAŽSKÝCH BETLÉMECH


Již počtvrté vychází brožura, která provede návštěvníky po těch nejpozoruhodnějších betlémech vystavených od 24. prosince po celé vánoční období v pražských kostelech. Brožurka obsahuje informace o betlémech i čas nedělních bohoslužeb. Novinkou letošního projektu věnovaného betlémům je soutěž o nejhezčí fotku (nejhezčí aranžmá) kompletního sbírkového papírového betlému.


52683


Projekt Betlémy 2015 je čtvrtým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech. Pro snadnou orientaci vydává Arcibiskupství pražské tiskový propagační materiál – plakát a brožurku s historií jednotlivých zapojených betlémů, která bude k dispozici v zapojených pražských kostelech, Pražské informační službě i v dalších turistických informačních centrech. Součástí skládačky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb. Projekt Betlémy 2015 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice.

Projekt je opět doplněn i vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 30 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky. Kulisy k betlému jsou ke stažení na stránkách www.krestanskevanoce.cz. Autorkou betlému je výtvarnice Františka Vandasová, která figurky vytvořila technikou malby na hedvábí.

Novinkou letošního ročníku je Soutěž o nejhezčí fotku kompletního sbírkového papírového betlému (nejhezčí aranžmá všech 30 figurek). Arcibiskupství pražské vyhlašuje fotografickou soutěž o nejhezčí snímek (aranžmá) kompletního sesbíraného sběratelského papírového betlému figurek, které jsou od roku 2012 k dispozici v jednotlivých kostelích. Soutěž bude probíhat od 25. prosince 2015 do 2. února 2016. Očekáváme fotografii tiskové kvality zaslanou elektronicky na e-mail: kancelar.ps@apha.cz. Porota došlé fotografie vyhodnotí a 5 nejhezčích snímků ocení. Více na www.krestanskevanoce.cz. (Kristina Poláčková, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 16. 12. 2015