Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

První poutní bohoslužba v Letňanech

Bohoslužbu před pozdně klasicistní kaplí pořádá čakovická římskokatolická farnost a letňanská radnice. Kaple na Staré návsi vystavěná z roku 1865 je spolu se starou restaurací „V ohybu“ jedinou dochovanou památkou původních Letňan. Čakovický farář P. Budský k akci říká: „V každém městě či obci, kde stojí kostel, se každoročně slaví pouť a posvícení. V Letňanech žádný kostel není, na Staré návsi se pod velkými kaštany ukrývá zvonička s vyobrazením velkého kříže. Zřejmě podle něj dostala tato klasicistní stavba svůj název.“

Jelikož datum posvěcení není známo a možná k němu ani nikdy nedošlo, rozhodla se tedy čakovická farnost uspořádat poutní slavnost na svátek Povýšení sv. Kříže. V církevním kalendáři připadá tento svátek na 14. září. „O následující neděli 19. září od 9.00 hodin bychom na prostranství před kapličkou uspořádali bohoslužbu k tomuto svátku – zřejmě první toho druhu v Letňanech,“ dodává P. Budský.

První historické záznamy o Letňanech spadají do 14. století, kdy zde začaly vznikat poplužní dvory pražských měšťanů. V letech 1930 -1935 byla většina majetku rozprodána vznikajícím leteckým továrnám. Vznikly zde továrny Letov, Avia a pobočky továren Aero a Praga. V sedmdesátých a osmdesátých letech byla podstatná část starých Letňan zbourána a na jejím místě se vybudovalo sídliště. V devadesátých letech 20. století vyrostly na západním okraji Letňan hypermarkety několika firem. Je zde také největší obchodní centrum v ČR a ve střední Evropě.

Dopravní spojení: ze stanice metra Letňany autobusem č. 158, 186 do zastávky Staré Letňany a pak projít kolem pošty, nebo autobusem č. 140, 195 a 110 do zastávky Fryčovická a pak projít ulicí Křivoklátskou. Parkování možné před poštou a úřadem MČ Letňany. (Aleš Pištora, farnostcakovice.wz.cz)

16. 09. 2010