Vyhledávání Menu

Půst - předpisy a pravidla či nejkrásnější čas liturgického roku?

 
Ve středu 10. 2. 2016 začíná postní doba. Pro mnohé lidi jde o škarohlídský čas, ve kterém je nečeká nic hezkého. Ale opak je smyslem tohoto období. Jde o nejpropracovanější část liturgického roku, pomineme-li slavení Velikonoc. Liturgie nás volá k zastavení se uprostřed běžného shonu. Postupně otevírá nejzásadnější texty a události, které vedly k tomu, aby člověk byl Bohem zachráněn. Je to čas úžasu nad Božími skutky.

Spolu s katechumeny, kteří budou o Velikonocích pokřtěni, se vracíme ke kořenům vlastní víry. Lze říci, že jde o největší pravidelnou duchovní obnovu, kterou slaví zároveň celá církev. Skrze modlitbu společnou i osobní, Písmo a společné slavení se setkáváme s Bohem nově v určitém slova významu. Proto je tento čas spojen, jak nás sám Ježíš učí, s postem a modlitbou. Bez praxe je teorie němá. A Bůh na tuto obnovu víry odpovídá zvláštní milostí! Proto se v tomto čase doporučuje přijmout svátost smíření, proto se dělají duchovní obnovy (např. Postní duchovní obnova Návrat k Otci). Církev stanovuje na tento čas půst s tím, že na začátek a konec postní doby půst přísný. Pravidla či směrnice pro postní dobu lze najít na tomto odkazu.

Přejeme vám společně s pracovníky Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského radostné prožití tohoto vzácného času Boží milosti.

P. Michal Němeček, biskupský vikář pro pastoraci


Další odkazy:
Postní doba nás zve na cestu domů (Víra.cz)
Pravidla pro postní dobu (Pastorace.cz)
Texty k postní době z webu Víra.cz

 

08. 02. 2016