Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Radost být církví

Počátkem května 2013 uplyne 100 let od narození významného českého kněze, teologa, svědka víry v každé situaci a obránce lidských práv Josefa Zvěřiny. Patřil ke generaci nadějných mužů církve, kteří se koncem třicátých let minulého století vraceli ze svých římských studií se špičkovým vzděláním a novými impulzy. Byl připraven pro teologickou akademickou dráhu, ale mohl tak působit jen pár let.

Narodil se 3. května 1913 ve Stříteži na Vysočině v rodině strojního zámečníka. Na doporučení místního faráře se odhodlal ke studiu na gymnáziu a roku 1937 byl po studiích teologie a filosofie na lateránském Ateneu vysvěcen v Římě na kněze. Již během druhé světové války byl přes rok internován pro svůj „protiněmecký“ postoj. Po studijním pobytu v Paříži v letech 1946–1947 stačil na Karlově Univerzitě získat doktorát.

Začátkem roku 1952 byl spolu s dalšími třiceti katolíky zatčen a odsouzen na 22 let vězení. Vrátil se po téměř čtrnácti letech v roce 1965. Prošel několika manuálními zaměstnáními, sloužil jako teolog v podzemní církvi, učil a vychovával řeholnice a studenty připravující se na kněžství. Mezi prvními podepsal Chartu 77, publikoval v mnoha odborných časopisech v cizině. V srpnu 1990 náhle umírá při koupání v moři.

Na charizmatickou osobnost Josefa Zvěřiny budou vzpomínat a jeho dílo reflektovat Mireia Ryšková, Vojtěch Novotný, Marie Rút Křížková a Jan Stříbrný. Vstup volný. Více na www.dominikanska8.cz. (www.dominikanska8.cz)

12. 04. 2013