Vyhledávání Menu

Rekviem za Zbyňka Berku z Dubé


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude v pondělí 7. března 2016 sloužit při příležitosti 410. výročí úmrtí rekviem za svého předchůdce na stolci pražského arcibiskupa a velmistra křižovníků Zbyňka Berku z Dubé.


57578


Arcibiskup Zbyněk Berka z Dubé (1592 - 1606) byl prvním z řady velmistrů - arcibiskupů, který nebyl, jako jeho předchůdci, nejprve velmistrem a pak teprve arcibiskupem. On se až jako arcibiskup, po dohodě s císařem Rudolfem II., stal křižovníkem a byl postulován na úřad velmistra, čímž byla na období vlády jeho a dalších tří velmistrů poněkud podvázána svoboda volby velmistra.

Arcibiskup Berka bývá místy v literatuře označován za kardinála, neboť snad byl papežem Piem V. in petto kardinálem jmenován. Jako arcibiskup vymohl pro sebe a své nástupce na svatovojtěšském stolci knížecí titul, připravoval beatifikaci svaté Zdislavy z Lemberka, podařilo se mu svolat provinční sněm, kde byly konečně vyhlášeny dekrety tridentského koncilu. Jako velmistr prokázal svou péči o řád přestavěním původní demolované tvrze v Dobřichovicích na zámek. (http://www.krizovnici.eu, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 04. 03. 2016