Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Básníci za mřížemi

Zazní verše Jana Zahradníčka, Václava Renče, Josefa Kostohryze, Zdeňka Kalisty, Zdeňka Rotrekla, Anastáze Opaska a dalších. Rudolf Kvíz, který celé pásmo připravil, bude kromě recitace básní předčítat také výpovědi lidí z pracovních táborů a celé pásmo doplní o komentář k osudům jednotlivých literátů.

Jedním z nejznámějších děl, které vznikly v komunistických věznicích v padesátých letech je Renčova „Popelka nazaretská“. Ta vznikla kolem roku 1955 v leopoldovské věznici, v komunistickém kriminále „zapsaná do paměti ... v nejnaprostější samotě, tj. už ve vyšetřovacích vazbách. Stovky a stovky muklů ji znali zpaměti buď částečně nebo celou, v nesčetných opisech obíhala po světě už dávno předtím, než já jsem se vrátil domů.“

Básník odsouzený původně na 25 let ji po svém návratu z vězení (1951 - 1962) nijak neupravoval. V dopise literárnímu kritikovi Jaroslavu Medovi, v době prvního vydání knihy, o tom napsal: „Vychází tak, jak mi v těch samotách byla darována, zcela doslovně darována, proto jsem se neodvážil změnit, když šla do tisku, ani slůvko, třeba by se zdálo (a mě prvnímu), že tu i onde by byla namístě menší korektura. Nic na těch okolnostech neromantizuju, milý pane, je to tak, jak to je, a jsem si vědom celé řady mimořádností, včetně kladného světla útěchy a překonávání temnot světlem milosti.“ (ap)

28. 05. 2010