Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Salvátorský Popelec umělců

Letošní popelec bude mít opět tři části. V 18.00 hodin začíná ve Velkém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí) divadelní hra Lucie Trmíkové a Miloše Orsona Štědroně: Lamento / Z tance v prach a opět do tance (Den a noc Matky Terezy) v režii Jana Nebeského.

Děj představení se odehrává v průběhu jednoho dne a jedné noci v útulku pro umírající Nirmal Hridaj, který v Kalkatě, hned vedle chrámu bohyně Kálí, založila Matka Tereza. K ránu přibyl do útulku nový případ – bývalý řidič rikši, jménem Rinzai. Chudý, nemocný, bez prostředků a bez příbuzných. M. Tereza se mu snaží pomoci. Tak, jako se celý život snaží pomáhat těm nejchudším z chudých. Rinzai je jeden z nich. Kdo z těch dvou ale nakonec ve skutečnosti potřebuje pomoc? Kdo má větší strach? Kdo je osamělý a bez lásky? Existuje vůbec Bůh? Je duše? Máme nějakou naději? Má to všechno nějaký smysl? A dá se v Kalkatě do hodiny sehnat mandolína? O vstupenkách více na www.mlp.cz.

Od 19.30 hodin poté začne v kostele Nejsv. Salvátora u Karlova mostu bohoslužba s udělováním popelce. Celebruje a káže Mons. Tomáš Halík. Mši svatou bude v přímém přenosu přenášet Česká televize na programu ČT2. Po bohoslužbě jsou její účastníci zváni k přátelskému setkání do sakristie. Součástí letošního Popelce umělců je i instalace postního plátna v presbytáři kostela. Nejposvátnější část kostela, tedy presbytář a hlavní oltář, zde bude od popeleční středy až do velikonoc zakrývat 12 metrů vysoké a 6 metrů široké postní plátno.

Setkání, které se poprvé uskutečnilo v roce 1996 ve studentském kostele Nejsvětějšího Salvátora a v divadle Na zábradlí, navazuje na západoevropskou tradici vzniklou před devadesáti lety v Paříži při bohoslužbách za umělce padlé během 1. světové války. Také u nás je Popelec umělců příležitostí k setkání umělců různých oborů, směrů a generací, k meditativnímu zastavení a k dialogu mezi světem umění a světem víry. Setkání se koná na Popeleční středu, kterou začíná postní doba. (http://salvator.farnost.cz)

 

15. 02. 2012