Vyhledávání Menu

Skalecké pouti se zúčastní také Václav Neckář

Tradiční Skalecká pouť se koná od 18. do 20. července 2014. Poutní mše svatá začíná 19. července na Skalce v 10.00 hodin. Procesí od kostela vyjde v 8.00 hodin a ve 14.00 hodin začíná předčítání z Bible. V 15.00 hodin se koná pobožnost křížové cesty. V rámci bohatého doprovodného programu vystoupí např. Aneta Langerová či Václav Neckář.

Již v pátek 18. července vystoupí od 19.00 hodin v barokním areálu Skalka Yellow Sisters. V sobotu kromě poutní mše svaté se na Skalce koná též vernisáž a koncert. Na náměstí F. X. Svobody se od 12.00 hodin mohou poutníci těšit na Mezcla Orquesta, The Tap Tap, Anetu Langerovou a Václava Neckáře. Od 21.00 hodin zahraje v restauraci Sokolovna kapela Porucha.

V neděli od 10.00 hodin uvidí děti ve farní zahradě loutkovou pohádku Kocour v botách. Od 14.00 hodin se hladina mníšeckého „Zadního rybník“ promění v přehlídkovou plochu pro rozmanitá plavidla všeho druhu v rámci 5. Mníšecké pouťové neckyády. V 18.00 hodin jsou všichni milovníci varhan, houslí a zpěvu zváni na slavnostní koncert duchovní hudby do kostela sv. Václava. Během těchto svátečních dnů je možné prohlédnout si interiéry mníšeckého zámku.

O Skalecké pouti psala i mníšecká spisovatelka Marie Wagnerová v knize Kája Mařík. Skalka je poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdaleny na vyvýšeném ostrohu nad Mníškem pod Brdy. Zakladatelem komplexu je syn stavitele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. Ten pro stavbu kostela, s níž se začalo v roce 1692, získal slavného architekta Kryštofa Dienzenhofera. Na výzdobě interiéru se podíleli významní umělci baroka, např. řezbář Jan Bendl nebo malíř Karel Škréta. V roce 1990 se zde 21. června konala první obnovená pouť. Více na www.mnisek.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 14. 07. 2014