Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Skončily svatováclavské oslavy

Hlavním bodem svatováclavských oslav byla Národní svatováclavská pouť do Staré Boleslavi. Večerní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka. Promluvu měl prof. P. Petr Piťha. Plné znění tohoto kázání je přiloženo v závěru textu.

Svatováclavské oslavy probíhaly nejen ve Staré Boleslavi a pražské katedrále, ale také na dalších místech naší země a v zahraničí. Na průčelí vršovického gočárova kostela byla instalována socha Václava, v Týně nad Vltavou se po 68 letech rozezněly tři zvony, z nichž jeden nese jméno svatého Václava, a v Hradci Králové, odkud do pražské arcidiecéze přišel současný arcibiskup Dominik Duka, pořádalo biskupství spolu s hradeckou radnicí Svatováclavskou přehlídku a žehnání koní. Svatováclavský večer ve staroměstském kostele svatého Mikuláše byl spojen s předáváním pamětních medailí záchranářům, kteří zasahovali při letošních povodních.

Také v Římě byl připomenut svátek sv. Václava. Oslav Dne české státnosti a patrona českých zemí, které v bazilice sv. Klimenta pořádalo velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, se zúčastnil kardinál Miloslav Vlk.

K oslavám se letos připojil vlastním programem také stát. Péčí Úřadu vlády České republiky byl v Rudolfinu v obnovené premiéře uveden němý film „Svatý Václav“, který doprovodila původní hudba. Na večeru promluvil premiér Petr Nečas a pražský arcibiskup Dominik Duka. Jeho promluva je k dispozici na osobních stránkách. (Aleš Pištora)

Kázání prof. P. Petra Piťhy (dokument MS Word)Kázání prof. P. Petra Piťhy

Večerní promluva arcibiskupa Dominika Duky

29. 09. 2010